Mikrodermabrazja
- Opis zabiegu
Mikrodermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka oraz głębszych warstw skóry przy użyciu kryształków korundu (mikrodermabrazja korundowa) lub diamentowych tarcz (mikrodermabrazja diamentowa), które obracając się usuwają zrogowaciałe warstwy naskórka. Głębokie oczyszczanie twarzy pacjentki z zanieczyszczeń (nadmiaru sebum, kurzu, potu) jest pierwszym elementem zabiegu, następnie kosmetyczka przykłada do skóry głowicę próżniową, która zasysa ścierany naskórek oraz kryształki wykorzystane przy zabiegu. Kosmetyczka odpowiednio steruje głębokością oczyszczania i złuszczania skóry, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb skóry pacjentki – w tym rodzaju skóry i znajdujących się na niej niedoskonałości.
Co ciekawe, mikrodermabrazja jest metodą złuszczania naskórka, którą można stosować nie tylko na twarzy, ale na całej powierzchni ciała. Poza twarzą najczęściej wykonuje się ją na dekolcie, plecach i szyi. Coraz
częściej też stosuje się tzw. mikrodermabrazję wodną (hydrabrazję) oraz tlenową (oksybrazję).
Mikrodermabrazja to doskonały sposób na trądzik, blizny czy rozstępy, jednak możemy go równie dobrze traktować jako przygotowanie do innych zabiegów kosmetycznych lub dermatologicznych –mikropeeling wzmacnia wchłanialność składników aktywnych zawartych w kosmetykach lub preparatach leczniczych. np. witaminy C czy kwasu hialuronowego. Wykonanie mikrodermabrazji zalecane jest także przed przeprowadzeniem zabiegów z użyciem lasera, kwasów czy fal radiowych.
Mikrodermabrazja diamentowa jest zdecydowanie najchętniej wykonywanym rodzajem mikropeelingu. Polega ona na złuszczaniu skóry za pomocą głowic zaopatrzonych w pierścienie ścierające, wykonane z naturalnego lub sztucznego diamentu. Końcówka aparatu do mikrodermabrazji diamentowej posiada specjalny system podciśnieniowy, który zasysa ścierany naskórek oraz „diamenty”. Podczas zabiegu głowice urządzenia jednocześnie zasysają skórę do filtra, który potem jest wymieniany.
Mikrodermabrazja diamentowa jest łagodnym zabiegiem, który dermatolodzy i kosmetyczki zalecają osobom ze skórą cienką i wrażliwą – ta postać mikropeelingu nie narusza delikatnej struktury naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry i jest całkowicie bezbolesna. Nie ma też przeciwwskazań do wykonywania mikrodermabrazji diamentowej u alergików – podczas zabiegu nie tworzy się pył, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę, że bezpośrednio po zabiegu na skórze może pojawić się delikatny rumień, ale zazwyczaj znika on samoistnie po kilku godzinach.
- Zalety zabiegu
- Zabieg niechirurgiczny,
- Nie wymaga zastrzyków,
- Nie powoduje krwawienia,
- Jest bezbolesny,
- Nie prowadzi do powstania ran,
- Nie powoduje blizn,
- Nie wymaga izolacji po zabiegu,
- Daje szybkie efekty.
- Zastosowanie
- Skóra poszarzała, zmęczona, pozbawiona witalności i blasku.
- Mikrodermabrazja doskonale odżywia i dotlenia skórę, czyniąc ją bardziej rozświetloną, zadbaną i zdrową.
- Skóra z postępującym procesem starzenia się – mikropeeling zredukuje płytkie zmarszczki i poprawi elastyczność skóry, dlatego szczególnie polecany jest tym osobom, które zmagają się z pierwszymi
oznakami starzenia, przebarwieniami, bliznami i rozstępami – zabieg ten pobudza produkcję nowego kolagenu, dzięki
czemu skóra, na której znajdują się zmiany, z czasem zostanie zastąpiona zdrową tkanką. - Zabieg złuszczania naskórka poprawia ukrwienie skóry, wspomaga walkę z uporczywym cellulitem.
- Dla osób z trądzikiem, rozszerzonymi porami i zaskórnikami – mikrodermabrazja pozwala na głębokie oczyszczenie porów skóry i odblokowanie zatkanych ujść gruczołów łojowych, które stanowią główną przyczynę zmian trądzikowych
- Przeciwskazania
- Ciąża, karmienie piersią
- Aktywne choroby skóry, świeże rany
- Epilepsja i zaburzenia psychiczne
- Choroby przewlekłe (takie jak nowotwory, AIDS i zapalenie wątroby),
- Osoby zażywające leki przeciwzapalne lub antybiotyki powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.
- Przed wykonaniem każdego zabiegu przeprowadzamy indywidualny wywiad kosmetyczny, który pozwala nam uzyskać niezbędną wiedzę na temat ewentualnych przeciwskazań.
- Oczekiwane efekty
- Stopniowe i bezpieczne złuszczanie skóry bez ryzyka powstania nieestetycznych blizn, alergii i podrażnień.
- Likwidacja drobnych zmarszczek mimicznych i poprawa elastyczności skóry na twarzy, szyi i dekolcie.
- Redukcja nieestetycznych przebarwień i blizn potrądzikowych lub posłonecznych.
- Zmniejszona widoczność rozstępów i cellulitu.
- Młodsza, bardziej wypoczęta i rozświetlona skóra twarzy.
- Mniejsza skłonność skóry do łojotoku, trądziku, zaskórników i rozszerzonych porów.
- Zregenerowana i wzmocniona skóra, odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych.
- Zwiększona absorpcja na wchłanianie kosmetyków lub preparatów leczniczych.